Recep KALCIOĞLU

Recep KALCIOĞLU

Ç.Rizespor’un atanıyla tutanı yoktu kaybetti

Ç.Rizespor Fenerbahçe karşısında iyi mücadele etti yer yer iyide futbol oynadı bireysel hatalar sonucunda müsabakayı kaybetti.
Baktığımızda Ç.Rizespor takımı ilk yarıda  dirençli ve baskılı bir oyun ortaya koydu iyi mücadele etti sahada adeta savaşarak oynadı.
İkinci yarıda rakip teknik direktörü orta sahada iki dirençli oyuncu bir santrafor alarak başladı , çift santrafor dondu defansını üçledi neyi var neyi yok risk alarak baskılı oynamaya başladı.
Ç.Rizespor takımında orta sahada rakibe göre kırılgan oyuncular vardı ,kendi yarı alanından çıkarken  yeni transfer Muammer’in kaptırdığı iki  toplar sonrasında defansın ve kalecinin zincirleme hataları sonucunda Fenerbahçe iki bir öne geçti.
İlhan Palut’un yaptığı oyuncu değişikleriyle Varesanovic ‘ı Olawoyin’nın yerine çekip Muammer’i oyundan aldı, Olawoyin’ı Muammer’in bölgesine çekti.
   Bu değişiklik aslında Mert, gibi İrfan Can, gibi rakip oyunculara karşı Olawoyin kırılgan defans yönü zayıf bir oyuncu, daha dırı daha ayakta duran daha savaşan defans yönü olan Mithat buraya alınmalıydı, Shelvey’ınde koşan ikili mücadelelere çok katılan basan bir oyuncu olmayınca, Olawoyin yalnız kaldı etkili olmadı, orta sahanın kontrolu rakibe geçti.
 Geçte olsa bunları fark eden İlhan hoca Mithat’ı oyuna alarak dengelemeye çalıştı ancak bu noktada oyuncu değişikliğinde geç kaldı, çünkü rakibin değişiklerine kari anında karşılık verilmeliydi.
Santrafor değişikliğinde aynı geç kalmış oyuncu değişikliği yapıldı  Gaich’ı daha önce oyuna almalıydı çünkü sağlı sollu ortalar uzun toplar geliyordu karambolde vs daha iyi yer tutan daha tek vuruşu iyi olan bir oyuncu en azından yerinin oyuncusu santrafor oynatılmalıydı. 
 Nitekim Ç.Rizespor takımının bu kısıtlı kadrosuyla İlhan hocanın söylediklerinin tamamını sahada uygulamayan oyuncuların olduğu ortada .
Mesela günümüz futbolunda defansa santraforla başlamalısın böyle bir oyuncun yok ne önde defansın var ne önde etkili olabilecek bir santraforun var.
 Dolayısıyla Ç.Rizespor denk takımlara karşı topla buluştuğunda gol atabilen ağır bir tek santraforu var ne kadar zorlasan da elinde olanlarla anca bu kadar dedirtiyor .
Tabı oyunun başlarında Benhur’un sakatlanması da hocanın kafasındaki oyun planlarında, ister istemez aksamalara yol açmıştır .
Aslında bu tur maçlarda oyuna Benhur’le santrafor başlansa belki daha doğru olacağını düşünüyorum.
Baktığımızda takımının oyun disiplini ve oyun anlayışındaki çabuk ve hızlı oyunlarla Ç.Rizespor takımı bu noktalara geldi. 
Ancak buda bir yere kadar gidiyor ligde beşinci takımsın ligin dibinde olan takımlarla attığın gol sayın aynı, dolayısıyla bu takımı bir santrafor alınabilseydi bugün çok daha farklı şeyler konuşuyor olurduk.
Geldiğimiz noktaya baktığımızda Fenerbahçe müsabakasında Ç.Rizespor takımı kendi hatalarından kaybetti.
Baktığımızda bu kısıtlı kadro ile İlhan hoca şapkadan tavşan çıkardığını zaman zaman görüyoruz, yeni kurulan genç bir kadro bu kadro bu ligde çok iyi iş çıkarmış rakiplerin korkulu rüyası olmuş ligde rahat durumda.
Bu kadar mütevazı bir kadronun milyon dolarlara kurulmuş takımlara karşı ezilmeden oynuyor bireysel hatalardan kaybediyorsa çokta önemli değil.
İlhan hocayla devam edilmesi halinde Ç.Rizespor adına gelecek adına  iyi bir yol haritası çıkıldığını düşünüyorum .

Hanı futbolda olmazsa olmazlardan atanınla tutanın iyi olacak, dolayısıyla bu müsabakada Ç.Rizespor’un atanıyla tutanı yoktu kaybetti . 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar