Sen neymişsin be Osman!

Sen neymişsin be Osman!

RİZE Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Arif Yılmaz, bir gazetede yayınlanan personel alım ilanının kendisinden daha fazla yetki isteyen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Karamustafa`nın görevden alınmasının ardından yaşandığını iddia etti, seçim yapılması ve dedikodulara son vermek amacıyla görevden ayrıldığını açıkladı.

`SEN NEYMİŞSİN BE OSMAN`

Kendi imzası ile personel alımı yazısını Basın İlan Kurumu ve YÖK’e gönderdiklerini ifade eden Prof.Dr. Yılmaz, bu yazıyı basın mensuplarına gösterdi; gazetede yer alan ilanın ise kendisine ait olmadığını belirterek, gönderilen ilan metni ile ilgili olayda, görevden aldığı Rektör Yardımcısı Osman Karamustafa’nın müdahalesi olabileceği imasında bulundu. Rektör Yılmaz, “Osman Karamustafa kardeşim bana, `Çok çalışkanım, bana bir iki dairenin sorumluluğu yetmez. Başka daireleri de bana bağlayacaksın` dedi. Ben de kendisine, `Olur Osman` dedim. `Sen neymişsin be Osman? Niye rektörlüğe aday olmamışsın` dedim. Keşke dememiş olsaydım. Yönetim içerisinde başka bir yönetime müsaade etmem. Bir düşündüm bu vatandaşımızın gücü nereden geliyor diye. Beni çok takmıyor. Ben dekan atıyorum bana, `Senin bu dekan şucu..`, başka bir dekan atıyorum, `İyi düşündün mü?` diyor. Yahu bir rektör yardımcısı rektöre yaptığı icraatları söyleyemez. Bu benim kanıma dokunuyor. Yolları ayırdıktan sonra iki defadır yönetim toplantısına uğramıyor. Bu suçtur. Rektörden izin almadan toplantıya gelmemezlik yapamazsınız. Vatandaş bir aydır bana, `Merhaba` demiyor, yönetim kuruluna gelmiyor. Kendi görevini sürdürüyor. Bana göre her şey çok açık ortada. Çözüm seçimdir, seçime güveneceksin. Osman bana, `Sen rektörsün ama benim dediğim olur, iktidar benim` dedi. Bu olaylar da peşinden patladı" açıklamasında bulundu.

ADI GEÇİNCE SALONDAN AYRILDI

Bu arada salonun en arkasında ayakta durduğu görülen Prof.Dr. Osman Karamustafa`nın konuşmada adının geçmesi sonrasında salondan ayrıldığı gözlendi.

“SANDIĞIN YOLUNU AÇMAK İÇİN GÖREVDEN AYRILIYORUM”

Üniversitenin önünü açmak durumunda olduğunu ifade eden Prof.Dr. Yılmaz şunları söyledi:

"Seçim sandığını işaret etmek zorundayım. Üniversitemiz daha fazla yıpranmasın, hizipleşmenin olduğu üniversite olmasın. Çok güzel hizmetlerimiz var. Bunlar sen ben kavgasına heba olmasın. Bu dedikodulara son vermek amacıyla sandığın yolunu göstermek, çok istekli olan arkadaşlara fırsat vermek amacıyla görevimden ayrılıyorum. Bunu yapmak zorundayız. Ben isteyerek ayrılmıyorum. Demokrasiye inanmışsak dedikodu ile üniversiteyi yönetemeyiz. Siz doğrusunu yapacaksınız. Rektör Arif Yılmaz olmuş Osman Karamustafa olmuş çok önemli değil. Önemli olan tek bir şey var, üniversite doğru yola girecek.”

ÖĞRETİM GÖREVLİLERİ GÖZYAŞLARI İÇERİSİNDE REKTÖRE SARILDI

Rektör Yılmaz, basın toplantısının ardından alkış ve gözyaşları arasında salondan ayrıldı. Bazı öğretim görevlileri göz yaşları içerisinde Rektör Arif Yılmaz’a sarılarak ağladı. Prof.Dr. Yılmaz, “Hiçbir zaman görevden kaçmadım” dedikten sonra salondan ayrıldı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.