RİZE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN  FARKLI ORGANİZASYON ROBOTEK İKİNCİ YILINDA YOĞUN İLGİ İLE KARŞILANDI

RİZE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN FARKLI ORGANİZASYON ROBOTEK İKİNCİ YILINDA YOĞUN İLGİ İLE KARŞILANDI

Yenişehir Kapalı Spor Salonunda 24-25 Mayıs 2023 tarihlerinde gerçekleştirilen ROBOTEK  (Rize Okullar Arası Bilişim Oyunları Ve Teknoloji Yarışması),

Rize İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından il geneli ortaokul ve lise öğrencileri arasında düzenlenen farklı bir çok etkinliğin buluştuğu bir yarışmadır. Rize Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilki geçtiğimiz sene düzenlenen faaliyetin bu yıl ikinci kez heyecanı yaşandı.

rize-robotek-1.jpg

ROBOTEK, İnsanlık Yararına Teknolojiler ve Eğitim Teknolojileri olmak üzere iki kategoriden oluşuyor. Rize Milli Eğitim Müdürlüğü öğrencilerin günümüz robotik ve kodlama teknolojilerini kullanarak insanlık yararına robotik projeler ve eğitim yazılımları üretmelerini amaçlıyor. Ayrıca böylelikle sağlık, eğitim, çevre, ulaşım gibi konularda yaşanan sorunlara teknolojinin desteğiyle çözüm bulunmasını, bu esnada da Rize genelinde bilimsel amaçlı yapılan etkinliklere olan ilgi ve katılımın artmasını amaçlamaktadır.

rize-robotek-12.jpg
Finalini yaptığımız bu etkinlik alanında ayrıca 23 okulumuzun tanıtım standı yer almakta. Böylece bir alt kademedeki öğrencilerimiz bir yandan ROBOTEK’te yarışan projeleri inceleme fırsatı bulurken bir yandan da gelecekte tercih edebilecekleri okullar hakkında fikir sahibi oluyor.Etkinlik alanında öğrenciler için çevrimiçi yarışmalar gerçekleştirilirken, robotlar ile balon yarışmaları, Metaverse gözlük deneyimi, 3D yazıcı tanıtımı, canlı müzik ve bir çok farklı etkinlikte öğrencilerimiz ile buluştu. 

rize-robotek-13.jpg
ROBOTEK’te birinci aşama değerlendirmesi Aralık ayında yapılmış ve başvuran 112 projeden 91 proje ikinci aşamaya geçmeye hak kazanmıştı. Bu 91 projenin ikinci aşama değerlendirilmesi tamamlandı.

rize-robotek-15.jpg
ROBOTEK’in ikinci aşamasına kalan 91 proje ortaokul ve lise olmak üzere 4'er kişilik iki ayrı komisyon tarafından değerlendirildi. Ortaokulda 59, lisede 32 proje değerlendirmeye katıldı.
Lise seviyesinde Eğitim Teknolojileri kategorisinde 5, İnsanlık Yararına Teknolojiler kategorisinde ise 10 proje finalde yarışmaya hak kazandı. 

rize-robotek-16.jpg

Ortaokul seviyesinde de Eğitim Teknolojileri kategorisinde 7, İnsanlık Yararına Teknolojiler kategorisinde ise 10 proje finale adını yazdırdı. Yarışmalarımız sonucunda ROBOTEK 2023 kapsamında birinci yedi bin, ikinci beş bin ve üçüncü proje ise üç bin TL ile ödüllendirilmiştir. Katılım sağlayan tüm öğrenci ve öğretmenlerimize çok teşekkür ediyoruz. 

rize-robotek-17.jpg


İnsanlık Yararına Teknolojiler Kategorisi ORTAOKUL
SIRA        TAKIM ADI      PROJESİ
1.         ARYOBOT     Alan Savunması
2.         Z Kuşağı Çocukları      Engelsiz Sandalye 
3.         Alev Kovalayanlar    Yan Bot
 
İnsanlık Yararına Teknolojiler Kategorisi LİSE
SIRA        TAKIM ADI      PROJESİ
1.         Atmacalar     Doğayı Dinliyorum 
2.         NUBEAS     Güvenli Şalter 
3.         Piryos    Nöbetteyim
 
Eğitim Teknolojileri Kategorisi ORTAOKUL
SIRA         TAKIM ADI      PROJESİ
1.          Son Oyun    Çevir Oku
2.          Melekler    İngilizce Pratik 
3.          ROBOTUVAR      Uzaktan Eğitimle Deneysel Etkinliklerin Fen Bilimleri Dersine ve Bilimsel Süreç Becerilerine Etkisi
 
Eğitim Teknolojileri Kategorisi LİSE
SIRA        TAKIM ADI      PROJESİ
1.         Metal HİTS     BİYOROBO
2.          NSAL22     Online Sınıf Defteri
3.          Mercurysoft     RADYE

rize-robotek-18.jpg

rize-robotek-19.jpg

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.