RİHO Hafızlık Sınıflarına Öğrenci Müracaatları Başladı

RİHO Hafızlık Sınıflarına Öğrenci Müracaatları Başladı

RİZE MERKEZ İMAM HATİP ORTAOKULU’NDA ÖRGÜN EĞİTİMLE BİRLİKTE HAFIZLIK EĞİTİMİ PROJESİ KAPSAMINDA HAFIZLIK EĞİTİMİ MÜRACAATLARI DEVAM EDİYOR. RİHO HAFIZLIK SINIFLARINA ÖĞRENCİ BAŞVURULARI 13 HAZİRAN'DA SONA ERECEK

Başvuruların alındığı projede Akademik Yazılı Sınav ise 13 Haziran 2024 Perşembe günü 13.30’da Rize İmam Hatip Ortaokulu'nda yapılacak.

Okul- Kuran Kursu işbirligine dayalı Hafızlık Projesini uygulayan Rize İmam Hatip Ortaokulu bünyesindeki  "Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Programı" kapsamında 4. Sınıfı bitirecek olan Kız ve Erkek ögrencilerimizin seçimi için yapılacak Akademik Sınav müracaatları başlamıştır. 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), “imam hatip ortaokullarında örgün eğitimle birlikte hafızlık” projesi kapsamında Rize Merkez İmam Hatip Ortaokulu (RİHO) 4. Sınıfı bitirip 5. Sınıfa kayıt olacak olan ve hafızlık eğitimi alarak okumak isteyen kız ve erkek öğrencilere kapılarını açarak müracaatları almaya başladı. Proje kapsamında Akademik Sınavla yapılacak seçim sonucunda 40 kız ve 40 erkek öğrencinin alınması planlanıyor.

rize-imamhatip-12.jpeg

MEB’in hazırladığı “vizyon belgesi”ne göre projenin detayları şöyle:

- İlkokul 4. sınıfı bitiren öğrenciler arasından hafızlığa kabiliyeti olan öğrenciler, haziran-temmuz döneminde seçilecek. İlkokulu bitirenler, akademik düzey, Kur’an-ı Kerim okuma düzeyi, ezberleme-yorumlama kabiliyeti ve genel yetenek düzeylerini ölçen yazılı sınavla alınabilecek.
- Belirlenen kriterlere göre seçilen öğrenciler, yaz döneminde en az 8 haftalık hafızlık ön eğitimi programına alınacak ve burada yoğunlaştırılmış Kur’an eğitimi görecek.
9 saat ek Kur’an dersi
- 5. sınıfta proje imam hatip ortaokullarına kaydolan öğrencilere, temel ve meslek derslerinin dışında haftada 9 saat Kur’an-ı Kerim dersi verilecek. Bu derse “Kâri ve Mukrî/oukuyucu ve okutucu” vasıflara sahip öğretmenlerin girmesi şart olacak. Hafızlığa hazırlık süreci en geç o yılın mart ayı sonuna kadar sürecek.

rize-imamhatip-13.jpeg
- Hazırlık sürecini tamamlayan öğrenciler 5. sınıfın mart/nisan ayında hafızlık yapmaya başlayacak. Okulda öğretmenlerine veya işbirliğine gidilen Kur’an kursu öğreticisine ilk 10 cüzün sonundan her gün 1 sayfa ezber vermeye başlayacak.
- Hafızlığa başlayan öğrenciler, 6. sınıfta okula 1 yıl ara verecek ve işbirliği yapılan Diyanet’in Kur’an kursunda hafızlık sürecini tamamlayacak.
Pekiştirme aşaması
- 6. sınıfta ara veren ve o yılın haziran ayında sınava girerek sınıfını geçen “hafız öğrenciler” için ise “hafızlık pekiştirme aşaması” başlayacak. Bu öğrenciler, 7. sınıfa devam ederlerken haftada ek 9’ar saat daha Kur’an-ı Kerim dersi alacak ve hafızlıklarını pekiştirecek. Bu öğrenciler 8. sınıfta da pekiştirmeye aldıkları sayfalarla devam edecek.
- 6. sınıfta ara veren öğrenciler için devam ettikleri Kur’an kursu tarafından Türkçe, sosyal bilgiler, matematik, fen-teknoloji ve İngilizce derslerinden takviye eğitimi verilecek.
- Öğrencilerin hafızlıklarını 6. sınıfın sonunda tamamlamaları esas olacak ancak bitiremeyenlerin 7. sınıfta hafızlıklarını tamamlamaları sağlanacak. İmam hatiplerin tarihi, yetiştirdiği insan modeli anlatılacak
- Hafızlık projesi uygulayan imam hatip ortaokulları belirlenen kontenjan sayısına göre puan üstünlüğüne ile öğrenci alacak.
- Bu okullarda, eğitim öğretim yılının ilk haftasında okula uyum programı uygulanacak. Bu programda, çocuklara imam hatip liseleri ve tarihi, imam hatip okullarının işlevi ve yetiştirdiği insan modeli gibi konular anlatılacak.

rize-imamhatip-14.jpeg
Hedef Fen lisesine girmek
- Örgün eğitimle birlikte hafızlık eğitimi veren okullarda eğitim öğretimin geliştirilmesi kapsamında, üniversiteler, müftülükler, gençlik ve spor il ve ilçe müdürlükleri, il/ilçe kültür ve turizm müdürlükleri ve belediyeler her türlü araç gereç ve imkânlardan yararlanılması için çaba gösterilecek.
- Öğrencilere ayrıca yaz programları da uygulanacak. En az 3 hafta sürecek programda seminerlerin yanı sıra Arapça dil eğitimi desteği de verilecek.
- Proje uygulayan okullardan hafızların akademik başarı ve proje imam hatip liselerini kazanmaları beklentisi ön planda tutulacak. Akademik başarının somut göstergesi ise proje imam hatip liselerine fen veya sosyal bilimler liselerine öğrenci yerleştirme oranı olarak değerlendirilecek.

Sınav 13 Haziran 2024 Perşembe günü 13.30’da yapılacak olup, başvurular Rize İmam Hatip Ortaokulunda, TOBB İlkokulu üstünde Paşakuyu Mahallesinde şahsen ve ya online yapılacaktır.

???????? Online Başvuru İçin Tıklayınız..

Sınav 13 Haziran 2024 Perşembe günü 13.30’da yapılacak olup, başvurular Rize İmam Hatip Ortaokulunda, TOBB İlkokulu üstünde paşakuyu mahallesinde şahsen ve ya online yapılacaktır.

???????? Online Başvuru İçin Tıklayınız..

https://forms.gle/A8SREEuqf9fSvaHo8 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.