KARADENİZ'İN EN BÜYÜK KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ İÇİN RİZE DEREPAZARI BELEDİYESİ İLE ÜSTLENİCİ FİRMA HELMANN ARASINDA İMZALAR ATILDI

KARADENİZ'İN EN BÜYÜK KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ İÇİN RİZE DEREPAZARI BELEDİYESİ İLE ÜSTLENİCİ FİRMA HELMANN ARASINDA İMZALAR ATILDI

Karadeniz'in en büyük kentsel dönüşümü için Rize Derepazarı Belediyesi ile üstlenici firma Helmann arasında imzalar atıldı

Derepazarı Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, uzun zamandır üzerinde çalışılan ve vatandaşların da yıllardır beklediği projede sona gelindi. 

selman-ozgun-helmann-4.jpg
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının onayının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Rize'nin Derepazarı ilçesinde yer alan Eriklimanı Mahallesi'ndeki bazı bölgeler kentsel dönüşüm ve proje geliştirme alanı olarak ilan edildi.
Söz konusu kararın ardından çalışmalarını hızlandıran Derepazarı Belediyesi, gayrimenkul sektörünün öncü şirketleri arasında yer alan ve son dönemde Türkiye'nin önde gelen kentlerinde farklı gayrimenkul projelerine imza atan Helmann ile iş birliğine gitti.
Konut, villa ve iş yerlerinden oluşan ve 1800'e yakın bağımsız bölümün yer aldığı proje için Derepazarı Belediyesi'nde imza töreni düzenlendi.
Derepazarı Belediye Başkanı Selim Metin ile Helmann Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün’ün katıldığı törende, Derepazarı Eriklimanı Mahallesi'nde hayata geçirilecek kentsel dönüşüm projesi için imzalar atıldı.

"YILLARDIR BEKLEDİĞİMİZ VE EMEK VERDİĞİMİZ BİR PROJE"
Derepazarı Belediye Başkanı Selim Metin, törende yaptığı açıklamada, yıllardır hak sahiplerinin ve vatandaşların da beklediği projenin hayata geçmesi için sona yaklaştıklarını belirterek, Eriklimanı'nda adeta yeni bir ilçe kuracaklarını söyledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki'nin imzasıyla bölgenin resmi olarak dönüşüm ve proje geliştirme alanı ilan edildiğini dile getiren Metin, "Artık top bizde. Biz de anlaşmalarımıza başladık. Bu işi hızlı bir şekilde hayata geçirmek için elimizden geleni yapacağız." dedi.
Metin, bölgede 500'e yakın konut bulunduğunu ve hak sahiplerinin dönüşüm için çok istekli olduğunu kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Artı arsalar var içerisinde. Hak sahiplerimiz de bizim gibi yıllardır bekliyordu. Uzun süredir beklediğimiz ve emek verdiğimiz bir proje. 1500 ile 2 binin arasında konut, villa ve dükkan yapılacak. Sosyal tesisleriyle, camisiyle, kültür merkeziyle, spor salonuyla, park ve bahçeleriyle çok güzel bir proje hayata geçireceğiz. Projenin detayları üzerinde Helmann şirketimizle çalışıyoruz. En kısa sürede temeli atmayı planlıyoruz. İmzalarımızı attık, bundan sonra süreci hızlandırıyoruz."

selman-ozgun-helmann-2.jpg

"BÖLGEMİZİ GÖRKEMLİ HALE GETİRECEK"
Belediye Başkanı Metin, 1994 yılında belediye başkanı olduğunu anımsatarak, "Bu proje hep hayalimdi. Bunun temelini atıp bölgemizi görkemli hale getireceğiz. Rize'ye en yakın ilçeyiz. Buradaki dairelerin çok hızla satılacağı kanaatindeyiz. Herkes bunu bekliyor." şeklinde konuştu.
Temelin atılmasının ardından projenin en kısa sürede bitirilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını vurgulayan Metin, "Çünkü hak sahipleri bile artık evlerine bakım yapmıyor. Onlar da kentsel dönüşümü bekliyor." açıklamalarında bulundu.

"DİĞER PROJELERİMİZDEKİ MEMNUNİYET ORANINI ARTIRARAK SÜRDÜRECEĞİZ"
Helmann Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün de konut, ticari gayrimenkul ve arsa üretiminde yakaladıkları başarıların ardından kentsel dönüşüm projelerini radarlarını aldıklarını söyledi.
Gayrimenkul alanında geliştirdikleri çevreci ve kaliteli projelerle yerli ve yabancı yatırımcılardan yoğun ilgi gördüklerini dile getiren Özgün, şu ifadeleri kullandı:
"Bugün imzalarını attığımız projeden önce yine kentsel dönüşüm konusunda hak sahiplerinden bizzat talep aldık. Ancak projeler bize uygun olmadığı için kabul etmedik. Almanya'da bu alanda bir projemiz devam ediyor. Derepazarı Belediyemizin Eriklimanı Mahallesi'ndeki alanı ise başlı başına bir kentsel dönüşüm projesi olarak ilgimizi çekti. Daha önceki projelerimizde yakaladığımız başarımızı ve sektörün çok üzerinde olan memnuniyet oranını burada artırarak sürdürmeyi hedefliyoruz."

1662 ADET KONUT YAPILACAK
Helmann Yönetim Kurulu Başkanı Özgün, doğaya ve insana saygılı konut üretmeyi öncelik olarak benimsediklerinin altını çizerek, "Son yıllarda yoğunlaştığımız konut ve arsa üretimi ile parselasyon uygulamaları konusunda kurumsal ve kazançlı projeler hayata geçiriyoruz. Şimdi de Türkiye'nin önde gelen gayrimenkul şirketi olarak kentsel dönüşüm projelerinde adımızı tüm Türkiye'ye duyuruyoruz." diye konuştu.
Eriklimanı Mahallesi'ndeki dönüşüm projesini hayata geçirecek şirket sayısının çok az olduğunu dile getiren Özgün, bu açıdan projenin kendileri için büyük anlam ifade ettiğini söyledi.
Tam 30 yıldır hayal edilen bir projeye imza atmaktan dolayı gurur duyduklarını vurgulayan Özgün, şu bilgileri verdi:
"Proje kapsamında 1662'si konut olmak üzere toplamda 1800'e yakın bağımsız bölüm inşa edeceğiz. 4 farklı adada 1+1'den 3+1'e kadar farklı büyüklüklerdeki konutlar ile villa ve ticari ünitelerden oluşan projemizin toplam 147 bin 210 metrekare inşaat alanı bulunuyor. Farklı etaplar halinde gerçekleştirilecek projenin inşaatına kısa sürede başlamak istiyoruz. Bu kapsamda belediyemizden hak sahipleri ile son anlaşmalarını tamamlamasını bekliyoruz. Anlaşmaların tamamlanması, hak sahipleri ile sürecin eksiksiz olarak yürütülmesinin ardından proje uygulamaya geçecektir. Maddi değeri çok yüksek bu projemiz Karadeniz Bölgesi'nin en büyük kentsel dönüşüm projesi. Türkiye'de de sayılı projeler arasında yer alıyor. Alnımızın akıyla bu projeyi hayata geçireceğimize ve burada başarılı olacağımıza inanıyorum."

"YABANCI YATIRIMCIYI CEZBEDECEK"
Selman Özgün, daha önce havalimanı bulunmadığı için Rize'ye hava yoluyla ulaşımın Trabzon üzerinden gerçekleştiğini anımsatarak, geçen yıl hizmete giren Rize-Artvin Havalimanı sayesinde son dönemde ilginin arttığı kentin gelişiminin hızlandığını söyledi.
Rize'deki turizm olanakları sayesinde bölgenin yerli ve yabancı ziyaretçilerin her geçen gün daha fazla odağına girdiğini vurgulayan Özgün, sözlerini şöyle tamamladı:
"Trabzon'a yönelik yabancı yatırımcı ilgisinin projemizle birlikte Rize bölgesinde de gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Cumhurbaşkanımız da son ziyaretinde bölgedeki yatırımlara ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Yardımcımız Cevdet Yılmaz, Rize'ye 64 milyar liralık yatırım yapıldığı açıklamıştı. Bu açıklamalar ve yatırımlar özel sektörün de ilgisini çekiyor. Bizim projemiz de çok yüksek getirili, yatırımcısına kazandıran, yerli ve yabancı yatırımcıyı cezbeden bir proje olarak öne çıkacak."
 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.