53 Gazeteciler Derneği Başkanı gazeteciliğin sadece adının kaldığını söyledi

53 Gazeteciler Derneği Başkanı gazeteciliğin sadece adının kaldığını söyledi

53 Gazeteciler Derneği Başkanı Mustafa Bayrak gazeteciliğin sadece isminin kaldığını eski itibarını alması için basın kanununda mutlaka değişiklik yapılması gerektiğini belirterek Sokakta herkes gazeteci oldu, Gazetecilik mesleği tarihe kavuştu” dedi.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle açıklamada bulunan 53 Gazeteciler Derneği Başkanı onurlu mesleğin onurunun kaybolduğunu söyledi.
   10 Ocak çalışan gazeteciler günü nedeniyle açıklamada bulunan 53 Gazeteciler Derneği Başkanı Mustafa Bayrak gazetecilik mesleğinin ayaklara kadar düştüğünü belirterek “ Maalesef gazetecilik mesleği sosyal medya fotoğrafçılarının elinde kaldı. Bu mesleği gerçek yapan, dağ taş demeden, Sel ve Heyelan demeden, gecesi ve gündüzü belli olmayan onurlu meslek sahipleri artık itibar görmemekte ve yasalarla hakları verilmemekte. Bugün elinde cep telefonu olan 3-500 TL ye site kuranlar kendilerine gazetecilik süsü vererek toplumda itibar görmeye başladı. Elbette bunun önüne devlet yasalar ile geçecek, Gazetecilik demek onur ve itibar demektir, bu itibar sosyal medya fenomenlerinin ayakları altına verildi” dedi.
       Gazetecilik öldürüldü

Bayrak açıklamasında “ Gazetecilik artık komada, can çekişiyor, yapılacak yasal değişiklikler ile tekrar hayata döndürülebilir. Gazeteci taraf değil, tarafsız olmalı, Gazetecinin kalemi satılık olmamalı, kırtasiyeden kalem alır gibi bazı siyasiler ve STK lar gazetecilerin kalemlerini satın almakta, bu onurlu meslek gerçek onuruna kavuşturulmalı” dedi.
    10 Ocak tarihte kaldı
10 Ocak çalışan gazeteciler gününün tarihe gömülü kaldığını belirten Bayrak “ Meslek onursuzlaştırılmaya devam ediliyor. Tarihte bu meslek için mücadele edenlerin kemikleri sızlamakta, bugün ayaklar altına kadar düşürülen gazetecilik mesleği 4 üncü kuvvet olarak bilinirken bugün maalesef gazetecilik bitirilme aşamasına geldi. İktidarın mutlaka bu meslek için yeni meslek yasası çıkartması gerekiyor. İtibarsızlaştırılmaya çalışılan, yalan, dolan ve sahte ve asılsız haberlerle insanların onur ve gururları ile oynayan meslek olmaktan mutlaka çıkartılması gerekiyor” dedi.
 


Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.