Obeziteye Karşı Sağlık Yürüyüşü: "türkiye’de Her 3 Yetişkinden 1’i Obez"

Obeziteye Karşı Sağlık Yürüyüşü: "türkiye’de Her 3 Yetişkinden 1’i Obez"

SAMSUN'UN ÇARŞAMBA İLÇESİNDE "OBEZİTEYE KARŞI SAĞLIK YÜRÜYÜŞÜ" GERÇEKLEŞTİRİLDİ. TÜRKİYE’DE HER 3 YETİŞKİNDEN 1’İ OBEZ

Samsun'un Çarşamba ilçesinde "Obeziteye Karşı Sağlık Yürüyüşü" gerçekleştirildi. Yürüyüş sonunda yapılan konuşmalarda Türkiye'de her 3 yetişkinden 1'inin obez(şişman) olduğuna dikkat çekildi.

"4 Mart Dünya Obezite Günü" kapsamında Çarşamba Kaymakamlığı, Çarşamba Devlet Hastanesi ve Çarşamba İlçe Sağlık Müdürlüğü "Obeziteye Karşı Sağlık Yürüyüşü" etkinliği düzenledi. Yıldıray Çınar Bulvarı'nda düzenlenen etkinlik Göl Restorant önünde yapılan basın açıklaması ile sona erdi.

Obezitenin, genel olarak bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üstüne çıkması olduğunu belirten Çarşamba İlçe Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Muhammed Faruk Akyüz, "Obezite günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Fazla kilo ve obezite yüzünden her yıl en az binlerce insan hayatını kaybetmektedir. Fazla kilolu veya obez olmak; hipertansiyon, hiperlipidemi, kalp-damar hastalıkları, inme, tip 2 diyabet, bazı kanser türleri, kas-eklem hastalıkları ve solunum sistemi hastalıkları gibi pek çok sağlık sorunları riskini artırır. Günümüzde sıklıkla görülen şişmanlık ve şişmanlığa bağlı kronik hastalıklar, vitamin ve mineral yetersizliklerinin önlenmesi hem birey hem de toplum için önem taşımaktadır. Sağlıklı yaşam biçimi; sağlıklı beslenme ile aktif bir yaşam için arttırılmış fiziksel aktivite düzeyine dayalıdır. Besin gruplarında yer alan besinlerden sağlıklı seçim yapılabilmesi için renk çeşitliliğine, yapısal özelliklerine, bireyin sağlık ve hastalık durumuna, yaşına, cinsiyetine, fiziksel aktivite ve fizyolojik durumunun özellikleri dikkate alınarak seçimler yapılmalıdır. Bununla birlikte tüketilen besinlerin seçimi de obezite hususunda son derece önemlidir. Hedef her öğünde tabakta yer alan her besin grubundan bir besinin seçilerek tüketilmesidir. Sağlığınız için yetişkinlikte haftanın en az 5 günü ve günde en az 30 dakika orta şiddetli, çocukluk çağında ise günde en az 60 dakika orta ve yüksek şiddetli fiziksel aktivite yapılmalıdır. Fazla kilolu veya obez olmak; hipertansiyon, hiperlipidemi, kalp-damar hastalıkları, inme (felç) tip 2 diyabet, bazı kanser türleri, kas-eklem hastalıkları ve solunum sistemi hastalıkları gibi pek çok sağlık sorunları riskini artırır" dedi.

"Türkiye'de her 3 yetişkinden 1'i obez"

Obezitenin, modern hayatin insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen en büyük sağlık problemlerinden birisi haline geldiğine dikkat çeken başlayan Çarşamba Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Serap Samut Bülbül, "Sıklığı giderek artmakta ve yalnızca yetişkin bireyleri değil, çocuklarımızı da etkilemektedir. Biz de bugün obeziteye dikkat çekebilmek ve obeziteyle mücadelede fiziksel aktivitenin önemini vurgulamak amacıyla sağlık yürüyüşümüzü düzenliyoruz. Bu yürüyüşle birlikte, obezitenin sadece kozmetik bir problem olmadığının ve basta seker hastalığı, kalp damar hastalıkları, yüksek tansiyon ve bazı kanserlerle yakın ilişkisi nedeniyle hayatı tehdit eden ciddi bir sağlık sorunu olduğunun altını bir kez daha çizmek istiyoruz. Ülkemizde her 3 yetişkinden 1'i obez, 1'i ise fazla kilolu grubunda yer almaktadır. Yasam tarzımızdaki ve beslenme alışkanlıklarımızdaki değişimlerle birlikte obezitenin toplum içerisinde görülme oranı da maalesef artmaktadır. Bu nedenle, bu toplumsal sağlık sorunu ile mücadele elzem bir hale gelmiştir. Bu yürüyüş vesilesiyle, obezite ile mücadelede sağlıklı beslenmenin ve düzenli fiziksel aktivitenin oynadığı rolün önemini sizlere aktarma gayesi taşıyoruz. Kalori alımının azaltılması, düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme ile obezite ile aramıza mesafe koyabileceğimizi tekrar hatırlatıyoruz" diye konuştu.

"Sağlıklı beslenme önemli"

Çarşamba Kaymakamı Dr. Şükrü Yıldırım ise "Obezite, aşırı beslenmeyle ilgili getirdiği bir sorun. Bunun yanında sağlıksız beslenmenin getirdiği bir sorun. Burada sağlıklı beslenme önemli. Özellikle işlenmiş gıdalar konunda çok titiz olmak gerekiyor. İnsan çalışıyorsa, spor yapıyorsa sağlıklıdır. Vücut çalışıyorsa sağlıklıdır. Çalışmıyor hareket etmiyorsa sağlıklı değildir" şeklinde konuştu.

Etkinlik, yapılan konuşmaların ardından çekilen toplu fotoğraf ile sona erdi.

Yürüyüşe ayrıca; Çarşamba İlçe Emniyet Müdürü Barik Çiçek, Çarşamba İlçe Jandarma Komutanı Bnb. Mustafa Kemal Çelik, Samsun İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkanı Hatice Öz ile birlikte sağlık çalışanları ve Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri katıldı.

Obeziteye Karşı Sağlık Yürüyüşü: "türkiye’de Her 3 Yetişkinden 1’i Obez"

Obeziteye Karşı Sağlık Yürüyüşü: "türkiye’de Her 3 Yetişkinden 1’i Obez"

Obeziteye Karşı Sağlık Yürüyüşü: "türkiye’de Her 3 Yetişkinden 1’i Obez"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.